Gdzie poniesie wiatr

Gdzie poniesie wiatr

 

 Ocena: 3/3

Gdy zaczynałam tę książkę nie sądziłam, że będzie to tak poruszająca lektura. Nigdy wcześniej nie czytałam książek Kristin Hannah więc nie wiedziałam też czego mogę się spodziewać. To była piękna i trudna powieść dotycząca tematu suszy, która w 1934 roku nawiedziła Wielkie Równiny, ludzie potracili uprawy i walczyli z powracającymi co chwilę Burzami Piaskowymi. W tych trudnych czasach poznajemy Elsę Martinelli odważną kobietę którą porzuca mąż i zostawia ją samą z dwójką dzieci. Elsa pracowała od świtu do zmierzchu, by zapewnić swojej rodzinie jakieś pożywienie. Gdy ich sytuacja życiowa była już bardzo trudna Elsa postanowiła udać się wraz z dziećmi do Kalifornii, by tam szukać dla nich lepszego życia. Niestety ich wyobrażenia o Amerykańskim Śnie okazały się zupełnie inne niż rzeczywistość którą zastali. Nikt nie chciał dać Elsie pracy co skłoniło rodzinę do zatrzymania się w obozowisku, które zamieszkiwali już inni emigranci. Mieli tam zostać tylko na chwilę jednak topniejące środki finansowe i niewielkie możliwości zarobku zmusiły ich do dłuższego pozostania w obozowisku. Elsa musiała się w tym czasie wykazywać ogromną odwagą i determinacją ukrywając swoje lęki przed dziećmi. Powieść pokazuje ludzką determinację, chęć przetrwania mimo przeciwności i walkę o zachowanie człowieczeństwa. To historia ogromnej miłości matki do dzieci, która jest w stanie przezwyciężyć każdą napotkaną przeszkodę. To również opowieść o kobiecie która tak bardzo poświęca się dla innych, że zapomina o sobie. Piękne jest także wydanie książki z barwionymi brzegami przez co miałam poczucie że czytało mi się znacznie przyjemniej. Z chęcią przeczytam jeszcze inne książki Kristin Hannah, bo jej lekkość pisania mimo trudnych tematów bardzo mnie zaciekawiła. 

Rozgrywka Królowej

Rozgrywka Królowej

 

 Ocena 2/3


Choć lubię bardzo historię monarchii francuskiej tym razem zdecydowałam się zmienić nieco kierunek i przeczytać powieść rozgrywającą się na dworze Anglii. Rozgrywka Królowej to fikcyjna historia ( jednak zawierająca sporo odniesień biograficznych i chronologicznych ) dotycząca życia Katarzyny Parr. Pochodząca ze szlacheckiej rodziny Katarzyna była czterokrotnie zamężna, a za trzecim razem została żoną króla Anglii Henryka VIII. Kobieta zasłynęła światłym umysłem i chęcią czynnego udziału w trwającej w tym czasie w Anglii reformacji religijnej. Wraz z członkami swojego dworu brała udział w spotkaniach na których omawiano teorie Kalwina i pisma Lutra, sama w czasie panowania napisała dwie książki w których opowiadała się za reformą religijną. Kobieta będąca nieszczęśliwą w małżeństwie nawiązała trwający dłuższy czas romans z młodszym od siebie Tomaszem Seymourem, który choć początkowo dał jej dużo szczęścia ostatecznie okazał się kolejnym rozczarowaniem. Katarzyna zostawszy królową musiała nauczyć się radzenia sobie z siecią dworskich intryg i grupą przeciwnych jej osób chcących pozbawić ją stanowiska. Podczas pobytu króla na wojnie pełniła funkcję regentki wykazując się wtedy zarówno rozwagą jak i  stanowczością w swoich działaniach, za to w odniesieniu do najbliższych była zawsze czuła i opiekuńcza. Katarzyna nie oceniała ludzi na podstawie ich majątku i pozycji społecznej za najwierniejszą powierniczkę mając swoją służącą Dot, którą kochała jak własną córkę. Mimo wielu postaci obecnych w książce co mogłoby się wydawać dosyć chaotyczne to Rozgrywkę Królowej czytało mi się bardzo płynnie, a im więcej działo się w życiu Katarzyny Parr tym książka stawała się ciekawsza. Nawet gdy musiałam zostawić książkę na kilka dni to później nie miałam problemu z powrotem do płynnego nurtu tej historii. Jest to kolejna książka na którą trafiłam przypadkiem na charytatywnym bazarku Kociej Łapki. 

Blizna

Blizna

 

 Ocena 3/3


Blizna to kolejny thriller psychologiczny autorstwa Sharon Bolton, który przeczytałam. W książkach tej autorki podoba mi się złożona i pełna mrocznych stron fabuła która chwyta czytelnika w szpony napięcia i nie chce puścić do ostatnich stron. Nietuzinkowa jest fabuła tej książki, bo jeszcze nie czytałam thrillera w którym wykorzystywano by motyw węży, a to nadało tej książce zdecydowanego smaczku. Clara Benning zdecydowała się na zawód weterynarza, by mieć większy kontakt ze zwierzętami niż z ludźmi których zazwyczaj unikała. To z powodu szpecącej blizny, która pokrywa jedną stronę jej twarzy od najmłodszych lat. Gdy w wiosce w której postanowiła zamieszkać Clara, mieszkańcy coraz częściej widują węże kobieta zostaje poproszona o konsultację w tej sprawie. To co początkowo wydaje się jej zwykłą prośbą o pomoc staje się początkiem niebezpiecznej gry w której najwyższą stawką jest własne życie. Clara zgłębia historię swojej wioski i tajemniczych wydarzeń z przed wielu lat, by poznać przyczynę obecnych zbrodni i wciąż napotykanych węży. Ta żyjąca dotychczas jak odludek kobieta nagle wzbudza zainteresowanie dwóch mężczyzn którzy dostrzegają w niej coś więcej niż tylko oszpeconą twarz. W pewnym momencie jej weterynaryjna wiedza z konsultantki zmieni ją w główną podejrzaną. Niektóre z opisywanych scen sprawiły, że miałam gęsią skórkę a to tylko dobrze świadczy o tym gatunku literackim. Ze względu na zawód głównej bohaterki motywy zwierząt przewijają się w książce przez cały czas. 

Preludium

Preludium

 

 Ocena 3/3


Nigdy wcześniej nie brałam udziału w akcjach recenzenckich, więc gdy zauważyłam tę uznałam, że co mi szkodzi spróbować. Akcja miała dotyczyć drugiego tomu powieści Pani Lucyny Olejniczak, jednak finalnie dotarły do mnie obie części dzięki czemu mogłam poznać tę historię od początku. Powieść została osadzona w realiach XIX wieku początkowo w Warszawie w której zaczynają pobrzmiewać echa zbliżającego się Powstania Listopadowego.                                                                                                Eliza Bielska jest córką majętnego browarnika i spędza początki swojego życia w dostatku szlifując swoje umiejętności gry na pianinie. Jej życie upływa na spotkaniach wśród zamożnych mieszkańców Warszawy i na popołudniowych spacerach z nianią lub nauczycielką. Dopiero osobista tragedia, której doświadcza Eliza skłania ją do zainteresowania się zbliżającym się powstaniem i chęcią niesienia pomocy poszkodowanym. Browarnik chcąc chronić ukochaną córkę wysyła ją do rodziny w Londynie. Tam Eliza musi zmierzyć się z zupełnie inną rzeczywistością i nagle zacząć zarabiać na własne utrzymanie...           Książka wciągnęła mnie w zasadzie od początku, lubię bowiem powieści nawiązujące do dawniejszych czasów. Może trochę zmylił mnie początek, bo w zasadzie nie znalazłam jego rozwinięcia w dalszej części książki. Sądzę jednak, że jest to jakaś zapowiedź drugiego tomu, który dopiero przede mną, a po który z chęcią sięgnę żeby poznać zakończenie tej interesującej historii. 

Idąca

Idąca

 

 Ocena 1/3


Wojna domowa widziana oczami dziecka, które nie potrafi w pełni zrozumieć co się wokół niego dzieje. Dziewczynka cierpi na pewną przypadłość, a mianowicie nie potrafi przestać iść przez co od wczesnych lat jest przywiązywana do różnych przedmiotów, by jej przestrzeń ruchowa była ograniczona. Dziewczyna mimo, że potrafi mówić postanawia się do nikogo nie odzywać, w swoim postanowieniu wytrwa całe lata by na samym końcu mocno go żałować. Pewnego dnia wraz z matką udaje się w podróż do innego miasta w odwiedziny do swojej nauczycielki. W kraju trwa wojna, więc podczas drogi na podróżujących czekają uzbrojone patrole. Gdy autobus dociera do ostatniej kontroli kobiety muszą opuścić autobus, a dziewczynka oddzielona od matki zaczyna iść nie mogąc się zatrzymać. Wtedy wydarza się tragedia, która ma wpływ na dalsze jej życie. Przerażona dziewczyna budzi się w szpitalu, gdzie nie rozumie co się stało, że rozdzielono ją z matką. Dziewczynka w tym czasie widzi i słyszy rzeczy których dzieci nie powinny oglądać. Po pewnym czasie odnajduje ją brat, jednak ich spotkanie nie trwa długo bo jako mężczyzna Saad zobowiązany jest do walki na froncie. Saad powierza siostrę przyjacielowi Hasanowi, który ratuje jej życie, a potem ukrywa w starej drukarni niestety nadal wiążąc jej rękę, by mogła na niego czekać i nie oddalić się z miejsca swojego ukrycia. Mam mocno mieszane uczucia co do tej książki, po pierwsze ani razu nie pada w niej imię głównej bohaterki, albo padło z raz i nie zdążyłam go zapamiętać w co wątpię. Historia opowiadana przez główną bohaterkę ma w sobie sporo chaosu przez co momentami się gubiłam czytając. Sam temat książki był trudny a zakończenie mocno niedopowiedziane chociaż można się go domyślić. 

Copyright © 2014 CZYTAM - POLECAM , Blogger